Konum

 

 

Saroz Denizi kıyısı;

Unutulmuşluğun yanında İstanbul'a yakınlığı ile İstanbul'dan kaçanların, ileriyi görüp yatırım yapanların yeni yurtları olarak sayılıyor.

 

Kaz Dağları;

Alp Dağlarından sonra oksijen oranı en yüksek yer.

 

Güneyli Koyu;

İki doğal dalgakıran arasında bulunduğundan fırtına ve rüzgârlara korunaklı dalgasız deniziyle rağbet görüyor.

 

Saroz sahilinde gizli bir cennet; Güneyli Koyu

 

Gelibolu ilçesine bağlı Güneyli Köyü sahilinde Güneyli koyundayız. Keşan'ı dönüp Gelibolu Çanakkale güzergâhı yönünde yer alırken, yolun sağında ve altında kalan şirin koy, aslında gizli kalmış ender tedavi merkezlerinden biri olup, bünyesinde sayısız avantajlar saklıyor.


Çoğu kez gözden kaçan veya hedef Çanakkale ile devamında yer alan tatil yöreleri olduğu için şöyle bir bakılıp geçilen Saroz Denizi kıyısı unutulmuşluğun yanında İstanbul'a yakınlığı ile İstanbul'dan kaçanların, ileriyi görüp yatırım yapanların yeni yurtları olarak sayılıyor.

 

Temiz hava, temiz deniz

 

Alp Dağlarından sonra oksijen oranı en yüksek yer olan tarihsel adıyla İda, günümüzün Kaz Dağlarından kopup Edremit körfezine yayılan oksijeni bol hava Çanakkale üzerinden dönerek boğazlardan Trakya'ya doğru giriş yapıyor. Bilhassa zeytin ağaçlarının etkisiyle oksijen oranı yükselen bu hava kütlesine deniz üzerinden geçişinde Ege ve Saroz denizinin iyot kokusu da ilave oluyor. Çam ve deniz kokulu rüzgârın bu yolculuğunu Keşan sırtlarında yoğun çam kokulu Koru Ormanı karşılıyor. Bu nedenle bölgenin içinde yer alan Güneyli Köyü ve koyu by pass geçiren kalp hastaları başta olmak üzere, iştahsızlık, uykusuzluk problemi olanların tedavi merkezi olarak ilgi görüyor. Özellikle ensülin tedavisi gören şeker hastalarına da çam ve deniz kokulu bu havanın iyi geldiği, ilaç almaya gerek duyulmadığı, kalp hastalarının da bölgeye yerleştikten sonra doktor kontrollerine ara verdikleri altı çizilerek anlatılanlar arasında.

 

 

Avantajları saymaya devam edersek, Güneyli Köyü İstanbul ve ona birçok bakımdan benzerlik taşıyan Çanakkale'ye çok yakın. Ulaşım kolaylığı var. Tüm pazar ihtiyacının karşılanabildiği Gelibolu ise sadece 11 kilometre uzaklıkta. Gelibolu filminin gösterime girmesiyle yıl boyu ziyaretçi ve öğrenci akımına uğrayan Gelibolu Milli Parkı, ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları olurken bilhassa okul otobüslerinin de konaklama merkezlerinin Güneyli Koyu olmaya başladığı gözleniyor. Kış aylarında 950 olan Güneyli nüfusu yaz aylarında yazlıkların dolması ve ev pansiyonculunun etkisiyle 5000 kişiye kadar çıkabiliyor.

 

Kendi kendini temizleyen deniz; Saroz

 

Saroz Denizi kendi kendini temizleme imkânı bulunan Dünyada ki üç denizden biri, kısaca poyrazda getirdiğini lodosta götüren bir deniz olduğu için sürekli temizliğini koruyor. Ayrıca Saroz kıyısında sanayi türü fabrika kurulu olmadığı, kanalizasyon boşaltılmadığı için denize atık olmuyor. Güneyli koyu ise iki doğal dalgakıran arasında bulunduğundan fırtına ve rüzgârlara korunaklı dalgasız deniziyle rağbet görüyor. Bugüne dek boğulma vakasına rastlanmayan Güneyli Koyu denizinin 200 metre boyunca boyu geçmeyecek kadar sığ ve zemininin kum olması bilhassa bebekli, küçük çocuklu ailelerin gönül rahatlığı ile deniz banyosu almalarını sağlıyor. Çalışan iş adamları, ailelerini koyun sahilinde bırakıp işlerini takip ettikleri, hafta sonu tatilinde yöreye geldikleri sıkça uygulanan tatil şekilleri arasında görülüyor.

 

Güneyli Köyünün yerlileri çiftçilik ve balıkçılıkla uğraşıyor. Ayçiçeği, buğday, biraz da domates yetiştiriyor. Sahil kesimi ise akşamdan balık ağlarını balıkların geçiş yollarına bırakıyor, sabah olunca ağları keyifle topluyorlar.